Czym jest Darkest Dungeon?

Darkest Dungeon jest grą, która wymyka się jednoznacznym definicjom i nie sposób zaszufladkować jej w jakiejś konkretnej kategorii.

Łączy ona cechy kilku gatunków gier – gry RPG, roguelikea, dungeon crawlera, strategii turowej, jak również tycoonu.

Gra podzielona jest dwa wyraźne segmenty – lochy, do których posyłamy naszych bohaterów oraz czas spędzany w mieście, służący przygotowaniu się na nadchodzące niebezpieczeństwa.

Jeżeli idzie o segment gry odbywający się w mieście, to do naszej dyspozycji oddana jest osada, którą możemy rozbudowywać za pośrednictwem zdobytych podczas wypraw łupów. Rozbudowa osady przyniesie nam rozliczne benefity – przede wszystkim jednak pozwoli na lepsze przygotowanie bohaterów do kolejnych misji, chociażby poprzez umożliwienie im zakupu lepszego oręża czy zdobycie i rozwinięcie umiejętności przydatnych w boju.

Podczas eksploracji lochów do naszej dyspozycji zostaje oddana 4-osobowa drużyna, której celem jest wypełnienie zadania narzuconego nam przez grę. W samych lochach czekają liczne niebezpieczeństwa – od krwiożerczych bestii czyhających na nasze życie, na śmiercionośnych pułapkach skończywszy. Walka w lochach odbywa się w sposób turowy – w każdej turze postacie mają do dyspozycji określoną ilość punktów akcji, a dana runda kończy się, gdy wszyscy wykonają swoje ruchy.

W grze znajduje się kilka bardzo różniących się od siebie rodzajów lochów, a ich struktura i zawartość w większości przypadków generowana jest losowo.

W odróżnieniu od większości gier RPG dysponujemy nieograniczoną ilością bohaterów, a naszym zadaniem jest takich ich dobór, by stworzone z nich drużyny dobrze radziły sobie w czasie zadań, z jakimi przyjdzie im się borykać.

Bohaterowie w czasie wypraw zdobywają kolejne poziomy doświadczenia zwiększające ich statystyki i umożliwiające korzystanie z potężniejszego zestawu oręża czy umiejętności. Wraz z rozwojem postacie zyskują również nowe charakterystyki (w ramach gry nazywane „Nawykami”). Co charakterystyczne – nawyk może przynosić zarówno korzyści, jak i utrudniać życie danej postaci. Gracze mają natomiast jedynie znikomy wpływ na to, w jakie Nawyki będzie wyposażona ich postać.

Bardzo istotnym aspektem Darkest Dungeon jest to, że jeżeli któryś z herosów zginie w trakcie wyprawy, jego śmierć będzie permanentna – nie będziemy w stanie w żaden sposób przywrócić jej do życia. Tym samym, każda nasza decyzja musi być przemyślana, gdyż w przeciwnym wypadku może zakończyć się śmiercią drużyny.

To tyle, jeżeli idzie o aspekty techniczne rozgrywki.

Czym tak naprawdę jest Darkest Dungeon?

 

Darkest Dungeon jest doznaniem jedynym w swoim rodzaju. Ta niepozorna gra jest niesamowicie satysfakcjonująca i frustrująca zarazem. Po kilku godzinach spędzonych przy Darkest Dungeon mamy ochotę wyrzucić komputer przez okno i żądać zwrotu wydanych na DD pieniędzy, po czym następnego dnia puszczamy nasze wcześniejsze pomstowanie pod adresem gry w niepamięć i ponownie zasiadamy do rozgrywki.

Gdy zrozumiemy podstawy rozgrywki, gra będzie budzić w nas niesamowite emocje. Każdy kolejny loch może stać się mogiłą dla naszego bohatera, a gdy poświęciliśmy na jego rozwój kilka godzin, będziemy z nerwów obgryzać paznokcie u rąk za każdym razem, gdy poziom jego zdrowia zbliży się niebezpiecznie do zera – a taka sytuacja będzie miała miejsce niezwykle często, gdyż Darkest Dungeon Cię nienawidzi – nawet na normalnym poziomie trudności.

Poziom trudności Darkest Dungeon jest niezwykle wyśrubowany. Dodatkowo, oliwy do ognia dolewa obecność masy czynników losowych. Tym samym, niepomyślny rozwój wydarzeń, nawet w stosunkowo łatwym lochu, bez trudu będzie w stanie pogrzebać nasze nadzieje na sukces misji, a czasami pogrzebie również naszych bohaterów. Nie ma więc w grze takiego momentu, w którym możemy bezmyślnie klikać po mapce lochu z herbatką w ręku i czuć się w pełni zrelaksowanymi – każda wyprawa może być tą ostatnią i w tym właśnie tkwi źródło emocji budzonych przez Darkest Dungeon.

Darkest Dungeon nie jest grą dla wszystkich. Jest to gra niezwykle angażująca. Nie raz złapiesz się na tym, że w ciągu dnia rozmyślasz, jaką kompozycję drużyny warto by jeszcze wypróbować. Darkest Dungeon wymaga też mnóstwo cierpliwości, a samo ukończenie gry zajmie przynajmniej kilkadziesiąt godzin.

Jeżeli jednak szukasz czegoś więcej, niż niewymagający relaksujący klikacz, zależy Ci, by rozgrywka budziła emocje, cenisz sobie oryginalną oprawę audio-wizualną, masz trochę wolnego czasu i nie boisz się prawdziwych wyzwań – Darkest Dungeon jest grą właśnie dla Ciebie.

0 Komentarzy

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *