Dzielnice z dodatku Crimson Court

Dodatek Crimson Court wprowadził do gry Dzielnice – specjalny sektor miasta, którego celem było urozmaicenie rozgrywki.

Dzielnice to w istocie dodatkowy zestaw budynków, które możemy wybudować w naszej mrocznej posiadłości. W odróżnieniu od dotychczas poznanych obiektów po ich wzniesieniu nie jest możliwe dokonywanie dodatkowych ulepszeń.

Kolejna różnica polega na tym, że poza pamiątkami do wzniesienia Dzielnicy konieczna jest gotówka oraz Schemat Budowlany – specjalny przedmiot, który możemy zdobyć w czasie misji. Każdy budynek wymaga pojedynczego Schematu do jego posadowienia.

Celem dzielnic jest zapewnienie szeroko rozumianych premii – od biernego wzmocnienia niektórych umiejętności bohaterów począwszy, na dostarczaniu dodatkowych przedmiotów czy złota skończywszy.

Oczywiście – jak w przypadku większości elementów związanych z Darkest Dungeon opłacalność wznoszenia poszczególnych obiektów jest bardzo zróżnicowana.
Kolejność wznoszenia Dzielnic

Kolejność wznoszenia dzielnic

Co do zasady – rozbudową Dzielnic należy zająć się dopiero, gdy w naszym mieście wybudujemy już wszystkie standardowe budynki, na których nam zależało. Od tej zasady są jednak dwa wyjątki.

Pierwszym jest Bank – zwiększa on przyrost złota w wysokości 5% tygodniowo, przez co budynek ten chcemy wybudować tak szybko, jak to tylko możliwe.
Drugi wyjątek to Sangwiniczni Winiarze. W przypadku tego obiektu nie byłbym aż tak stanowczy, jak w przypadku Banku, niemniej jednak o ile można poczekać z jego wzniesieniem, o tyle jego wczesne wybudowanie przynosi znaczne benefity. Budynek ten produkuje dwie fiolki krwi tygodniowo. Krew jest niezwykle cennym surowcem, gdyż zawsze występuje w niedoborze, a jej brak może skutkować śmiercią bohaterów dotkniętych Karmazynową Klątwą.

Gdy wznieśliśmy wyżej wyszczególnione obiekty, następne w kolejności są budynki zapewniające najbardziej uniwersalne korzyści (tj. takie, które wspierają wszystkich bohaterów, a nie tylko poszczególne klasy).

Pierwszym jest Teatr Lalkarski. Jest on relatywnie niedrogi, a zwiększenie poziomu redukcji stresu na dłuższą metę przynosi znaczne oszczędności.

Następnie przyszła pora na Spichlerz oraz Obozowisko Kartografiki. Ten pierwszy pozwala zaoszczędzić trochę złota na żywności. Co więcej – zwiększa skuteczność regeneracji życia podczas posilania się. Drugi wspomniany obiekt zapewnia natomiast premie w przypadku wysokiego poziomu oświetlenia.

Gdy wybudowaliśmy wyszczególnione wyżej obiekty, przychodzi pora na te, które zapewniają premie poszczególnym klasom.

Kolejność ich budowy jest zależna od tego, jak wiele postaci danego rodzaju znajduje się w naszym garnizonie. Oczywistym jest, że posiadając 10 Oprychów będzie nam zależało na zapewnieniu im nawet najmniejszych premii.

Jeżeli jednak nasz garnizon składa się z różnorodnych klas, polecam zastosować następujący sposób rozbudowy:

  • Ołtarz Światłości – 10% do biegłości leczniczych dla Flagelanta i Kapłanki to potężna premia, zważywszy, że nawet najlepsze błyskotki zapewniają poprawę tych umiejętności o maksymalnie 30%.
  • Ognisko Outsiderów – Unikatowa premia w postaci 2 Punktów Wytchnienia (punkty wykorzystywane podczas obozowania), o ile w naszym zespole znajdzie się Awantrurniczka/Abominacja/Trędowaty. Warunek łatwy do spełnienia, a premia naprawdę potężna.
  • Dom Lepkiej Ręki – Zwiększona szansa krytyczna u Łowcy Nagród, Hieny Cmentarnej oraz Oprycha, a do tego jeszcze premia do zwiadu. Jedyny problem to duży koszt w postaci 100 portretów.
  • Sala Przedstawień – Zapewnia premie do szybkości i redukcji stresu dla Arlekina. Daje też dodatkowe obrażenia umiejętności Kurtyna. Mankamentem budynku jest to, że nie zapewnia żadnych premii innym klasom postaci.
  • Ring Szkoleniowy – Zwiększa celność i ilość punktów życia Kuszniczki, Łowczego oraz Zbrojmistrza. Jest to przydatna premia, ale w szczególności w przypadku Łowczego i Kuszniczki wolałby zamienić premię do punktów życia na obrażenia, uniki, bądź szybkość.
  • Ateneum – Daje bonus do osłabienia i zarazy Antykwariuszce, Okultyście oraz Badacze Zarazy. Polski opis tego budynku wprowadza w błąd – w grze nie ma czegoś takiego jak „błyskotki związane z mądrością”. Redukcja stresu następuje w przypadku użycia Obiektów (Curio) związanych z wiedzą, takich jak np. stos ksiąg czy regał na książki. W każdym razie – budynek ten jest dość drogi (kosztuje 110 aktów własności), a na premii zyskuje w zasadzie jedynie Badaczka Zarazy, wobec czego nie należy spieszyć się z jego wzniesieniem.

Na tym kończy się lista Dzielnic, które chcemy postawić.

Pozostał co prawda jeszcze Szkarłatny Hak. Budynek ten jednak nie zapewnia żadnych premii. Jest to tzw. Vanity Item, czyli obiekt budowany jedynie dla celów estetycznych.

1 reply

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *